Start
Aktualności
Święto Szkoły Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 12 maja 2012 16:41
Święto Szkoły

Starożytna Olimpiada sportowa w Gimnazjum 13 , która odbyła się 12 maja 2012r już za nami.

Po raz kolejny w Szopienicach na boiskach Gimnazjum 13 przy ul Brynicy 7  odbyło się niezwykłe wydarzenie: Święto Szkoły połączone ze Środowiskowym Festynem, który w tym roku miał charakter Starożytnej Olimpiady Sportowej.

Olimpiada została zorganizowana wspólnymi siłami pracowników  i uczniów naszego Gimnazjum oraz pracowników Programu Centrum Aktywności Lokalnej w Szopienicach z MOPS Katowice oraz 27 wolontariuszy  i w dużej części sfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie zawiedli nas również sponsorzy: Dom Handlowy „Model” K.R.M.R Kucharczyk, PW ”Arkad ”Wołczyk , Szpak oraz restauracja „Dworek Pod Lipami”,  TKKF „Czarni”.
 
Mimo , że pogoda w tym dniu  nie dopisała budynek Gimnazjum zapełnił się uczniami, absolwentami, pracownikami i gośćmi. 

Szczególnie miło było nam powitać tych najmniejszych, uczniów szkół podstawowych oraz pobliskich przedszkoli. Uczestniczyli oni aktywnie w wielu atrakcjach przygotowanych przez pracowników szkoły oraz pracowników PCAL Szopienice i wolontariuszy.

Były zawody sportowe, bawialnia dla najmłodszych z licznymi nagrodami,  pokaz filmu z  „Hałdy w Himalaje”, ścianka wspinaczkowa, wata cukrowa, grill. Wszystkie atrakcje były nieodpłatne.

Tematem przewodnim Święta Szkoły i olimpiady były Igrzyska Antyczne dlatego też na tę okazję wielu uczniów Gimnazjum i nauczycieli przywdziało stroje starożytnych Greków. Przedstawiciele poszczególnych klas rywalizowali także w znajomości kultury antycznej i starożytnej Olimpiad,y a wszystkich do boju zagrzewał zespół rockowy.
 
W trakcie olimpiady były również elementy  paraolimpiady. Uczestnicy  mogli  przejść przez tunel ciemności  i doświadczyć codziennego świata ludzi niewidomych, a także mogli wziąć udział w rozgrywkach rugby z zawodnikami z Mikołowa poruszającymi się na wózkach inwalidzkich.
 
Najbardziej aktywni i wytrwali  uczestnicy festynu wygrali cenne nagrody :  między innymi rower, podwójne bilety do kina, oryginalne piłki, którymi rozgrywane będą mecze podczas Euro, zaproszenia do pizzerii.
 
Takiej Olimpiady w Szopienicach jeszcze nie było.

Galeria znajduje się TUTAJ.

Poprawiony: wtorek, 15 maja 2012 19:59
 
Test sprawnościowy do klasy sportowej o profilu piłka siatkowa Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 08 maja 2012 20:50
Test sprawnościowy do klasy sportowej o profilu piłka siatkowa

WYSOKOŚĆ CIAŁA
Przybory:  taśma miernicza
Przebieg pomiaru: wysokość ciała jest mierzona w pozycji stojącej, wyprostowanej, przy pionowej powierzchni (ścianie), którą badany dotyka piętami, pośladkami i plecami. Głowa jest tak ustawiona, aby krawędź ucha
i dolna krawędź oczodołu znajdowały się w linii poziomej. Pięty razem. Bierze i zatrzymuje głęboki wdech. Pomiar dokonywany jest z dokładnością do jednego milimetra.

MASA CIAŁA
Przyrząd: waga
Przebieg pomiaru: Badany w ograniczonym do minimum stroju staje na środku wagi. Masa ciała jest mierzona z dokładnością do 0,1 kilograma.

TEST OCENIAJĄCY SIŁĘ EKSPLOZYWNĄ KOŃCZYN DOLNYCH – skok w dal z miejsca
Przybory: taśma miernicza, linia odbicia wyznaczona na parkiecie
Przebieg próby: badany wykonuje skok w dal z postawy stojąc w małym rozkroku, stopy ustawione równolegle, place przed linią, ugięcie kolan, przeniesienie kończyn dolnych dołem w tył, przez energiczny zamach w przód z równoczesnym wyprostem kończyn dolnych, następuje odbicie od podłoża
i skok na maksymalną odległość, lądowanie na obie stopy. Próba jest wykonywana dwukrotnie, liczy się lepszy wynik.
Wynik: odległość skoku dłuższego mierzona od linii odbicia do miejsca zetknięcia tylnego brzegu pięty z dokładnością 1cm

TEST OCENIAJĄCY KOORDYNACJĘ SZYBKĄ –step test
Przybory: stoper, 3 linie równoległe wyznaczone na parkiecie w odległości 80cm
Przebieg próby: badany ustawiony na linii środkowej, tak, aby linia znajdowała się między stopami. Na sygnał wykonywane są przeskoki obunóż z linii na linię. Kierunek pierwszego skoku (w prawo, w lewo) dowolny.
Wynik: ilość skoków, w których po wylądowaniu linia była między stopami badanego, wykonanych w czasie 20 s.

TEST OCENIAJĄCY SZYBKOŚĆ REAKCJI -  Jest to próba, w której mierzy się szybkość reakcji. Badany siedzi okrakiem na krześle twarzą do oparcia, na którym kładzie przedramię (opierając je w połowie długości), cztery palce ręki są wyprostowane i zwarte a kciuk odwiedziony. Testujący trzyma laskę o średnicy i długości 50 cm, na której zaznaczona jest podziałka centymetrowa na całej długości. Dolny koniec laski (0 cm) znajduje się na wysokości dolnej krawędzi dłoni badanego w odległości ok. 1 cm od jego ręki. Testujący puszcza laskę w dowolnym momencie. Zadaniem badanego jest, poprzez zaciśnięcie dłoni, chwycić laskę. Mierzona jest odległość od punktu 0 do miejsca chwytu (dolna krawędź).

SKOCZNOŚĆ.
Próba polega na pomiarze odległości pomiędzy zasięgiem wyciągniętej ręki w postawie stojącej a zasięgiem wyciągniętej ręki w wyskoku dosiężnym po odbiciu obunóż z miejsca. Uzyskaną różnicę przelicza się na wartości punktowe od 0- 10.

TEST OCENIAJĄCY SZYBKOŚĆ I ZWINNOŚĆ
Bieg wahadłowy 10x5m z maksymalną szybkością i zmianami kierunku.
Sposób wykonania: badany na sygnał "start" biegnie jak najszybciej do drugiej linii odległej o 5m i wraca przekraczając obydwie
linie stopami; odległość tą pokonuje 10 razy.
Wynik testu: czas potrzebny do pokonania pełnych 10 odcinków z dokładnością do 0,1 sekundy.

Przemysław Halapacz
 
WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW „GIGABLOK” Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 08 maja 2012 20:48
WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW „GIGABLOK”

    Dnia 20 kwietnia uczniowie klasy II C pod opieką pani Joanny Serwy wybrali się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków „GIGABLOK” w Katowicach.

Na początku wszyscy obejrzeli krótki film dotyczący źródeł Wisły, jej czystości u źródeł, stopniowego zanieczyszczania wody i tego, jak wygląda woda w Rawie w Katowicach. Po krótkiej przerwie pan kierownik oczyszczalni przedstawił nam ciekawą prezentację i zapoznał z pracą oczyszczalni, poszczególnymi fazami oczyszczania wody w Rawie. Zwrócił również uwagę na bezmyślność ludzi, którzy do wody wrzucają wszystko, co tylko można, a czego nikt by się nie spodziewał w niej znaleźć.

Drugą częścią było zapoznanie z pracą oczyszczalni, po której oprowadził nas jeden z jej pracowników. Mogliśmy wszystkiemu przyjrzeć się osobiście i gdyby nie „zapachy”, to na pewno każdy byłby bardziej zadowolony z tej wycieczki, bo dowiedział się wielu nowych rzeczy.

Joanna Serwa

 
SZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 08 maja 2012 20:46
SZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY

Z okazji DNIA ZIEMI organizujemy SZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY składający się z kolejnych etapów:

I - Test wiedzy ekologicznej –dotyczący:
- zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby, przyrody,
- efektów związanych z zanieczyszczeniami (kwaśne deszcze, dziura ozonowa, efekt cieplarniany, smog),
- ochrony przyrody i środowiska (rezerwaty przyrody, Parki Narodowe, rośliny i zwierzęta prawnie chronione).

Test wiedzy odbędzie się 23 maja na lekcji 3 w sali nr 20 i rozwiązywać go będzie dwóch reprezentantów z każdej klasy.
Uczestników należy zgłaszać do 18 maja do pani Joanny Serwy lub pani Żanety Foryt.

II – Konkurs fotograficzny lub prezentacja multimedialna na temat: „Perełki przyrodnicze Górnego Śląska”
Każda klasa dostarcza do 23 maja 2-3 zdjęcia (najlepiej format 10x15 lub większy) lub prezentację multimedialną w programie POWER POINT. W konkursie może wziąć udział kilku przedstawicieli z jednej klasy. Zdjęcia należy podpisać (imię, nazwisko i klasa autora zdjęć oraz podać, gdzie zostały zrobione). Prezentacje natomiast oddajemy na płytce lub pendrivie. Wszystko przynosimy do pani Joanny Serwy.

III – Turniej klas obejmujący pozostałe konkurencje:
plakat
hasło ekologiczne
pokaz mody ekologicznej
scenka/piosenka

Turniej klas odbędzie się 29 maja na lekcji 4 i 5.
Uczestników do tych konkurencji należy zgłosić do 23 maja do pani Joanny Serwy lub pani Żanety Foryt.


Joanna Serwa

 
Podziękowanie Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 20 kwietnia 2012 21:54
Podziękowanie   

Cała społeczność naszego gimnazjum serdecznie dziękuje wszystkim, którzy uczestniczyli w Dniu Otwartym Szkoły. W poniedziałek 16 kwietnia br. gościliśmy w murach naszego gimnazjum uczniów klas VI, ich rodziców, a także wychowawców klas. Było wiele atrakcji, pełnych humoru występów, ciekawych filmów i prezentacji. Mamy nadzieję, że pokazaliśmy na co stać gimnazjalistów.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Beata Laska 
FORTUM DLA ŚLĄSKICH DZIECI Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 20 kwietnia 2012 21:38
FORTUM DLA ŚLĄSKICH DZIECI

4 osoby z naszej szkoły zakwalifikowały się do programu realizowanego przez Fundację Ulica FORTUM DLA ŚLĄSKICH DZIECI. Gratulacje dla:

Justyny Prochownik          IIa
Natalii Cebuli                     Id
Agnieszki Chacia              IIIb
Sylwii Darul                      IIIa

W ramach programu uczennice będą mogły wziąć udział w warsztatach fotograficznych, dziennikarskich, plastycznych, muzycznych, sportowych i filmowo – reportażowych. Uczestniczące w nich dzieci – oprócz rozwijania swoich pasji  będą uczyły się również większej samodzielności. W programie zajęć znajdą się także spotkania ze znanymi osobami pochodzącymi z Górnego Śląska, które osiągnęły sukces, a teraz podzielą się z dziećmi swoim doświadczeniem


Beata Laska


 
«pierwszapoprzednia111112113114115116117118119120następnaostatnia»

Strona 115 z 128

Joomla 1.5 themes, hosting company.

Sondy

Ostatnie wakacje spędziłem/am
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 98 gości 

Biuletyn Informacji Publicznej

bip.jpg