Start
Aktualności
Gimas 2012 Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 01 kwietnia 2012 17:56
MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNY GIMAS 2002 - 2012

W 2002 r. na rynku szkolnym nie było konkursu, za wyjątkiem olimpiady przedmiotowej, który by sprawdzał i wyłuskiwał najlepszych uczniów z dziedziny matematycznej. Pomysłodawczyniami i organizatorkami były nauczycielki matematyki w Gimnazjum nr 13  w Katowicach  – pani mgr Anna Zaskórska i pani mgr Beata Fabisiak.

Nazwa konkursu – GIMAS- pochodzi od skrótów – Asy Gimnazjum.
Symbolem jest nazwa zrobiona z przyborów matematycznych

Zadania robione są z zestawów dla bardzo zdolnych matematycznie młodych ludzi.
Konkurs jest dla każdego uczenia z II i III klasy wszystkich gimnazjów z terenu  miasta Katowice. Mogą brać w nim również udział uczniowie z klasy I jeśli zostaną zakwalifikowani przez nauczycieli uczących. Udział w konkursie jest dobrowolny  i bezpłatny.

Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży myślenia matematyczno – logicznego, pokazanie matematyki z innej strony, z zadaniami o prawie poziomie szkoły średniej jak nie uniwersyteckiej. Zadania sprawdzają nie tylko wiedzę ale  i matematyczny sposób myślenia oraz rozwiązywania zadań. Finaliści z reguły dostają się do klas matematycznych renomowanych liceów na terenie Katowic.

Konkurs podzielony jest na 3 tury:
- eliminacje szkolne (w marcu na terenie macierzystych szkół ),
- półfinały (w kwietniu na terenie Gimnazjum nr 13 w Katowicach),
- finały (w maju w VIII liceum ogólnokształcącym w Katowicach)
Finały najczęściej odbywają się podczas sympozjum, spotkania Towarzystwa Matematyków Polskich.

W ROKU SZKOLNYM 2011/ 2012 ODBYWA SIĘ X JUBILEUSZOWA EDYCJA GIMAS- A.

Patronat objął dyrektor Gimnazjum nr 13 mgr Krzysztof Nowosielski.

Półfinały odbęda się 17 kwietnia o godz. 9.00 w nszym gimnazjum.
Weźmie w nich udział 20 półfinalistów z 7 szkół.

Zadania z eliminacji 1 etapu konkursu.

Rozwiązania z eliminacji 1 etapu konkursu.


Za współpracę, pomoc w organizacji części finałowej dziękujemy:
- pani Dyrektor VIII LO w Katowicach mgr Annie Dziedzic;
- pani mgr Renacie Suchanek (nauczyciel matematyki).
Poprawiony: niedziela, 01 kwietnia 2012 17:57
 
Wycieczka do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 marca 2012 20:32
Wycieczka do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Dnia 28 lutego byliśmy na ciekawej wycieczce w Muzeum Górnictwa Węglowego. Jest ono bardzo nowoczesne, ponieważ mogliśmy w nim zobaczyć multimedialną wystawę pt.: "Tajemnice lasu karbońskiego". Po nim oprowadzał nas przewodnik, który opowiadał o historii powstawania węgla. Każdy wie, że na terenach Śląska znajduję się największa jego ilość. Ale, zadajmy sobie pytanie, dlaczego?

Otóż Polska znajdowała się w tamtych czasach, jeszcze w strefie międzyzwrotnikowej. To umiejscowienie sprawiało, że był tam klimat tropikalny. Właśnie tam rósł ogromny las, zwany lasem karbońskim (ok. 300 mln lat temu, czyli w erze paleozoicznej). Na ten las składały się różne rośliny: paprocie, skrzypy, widłaki, lecz nie było wtedy drzew. Ówczesna zieleń miała ogromne rozmiary – ich wysokości sięgały do 30 m. Dzięki nim, w tym okresie objętość tlenu wynosiła ok. 40 %. Codziennie padał tam deszcz oraz były burze. Aby (z powodu burz) powstał tam pożar, wystarczyło małe uderzenie pioruna w suchą roślinę, a nawet w glebę. Działo się to tak szybko, dzięki dużej ilości tlenu zawartego w powietrzu. Na szczęście las odrastał w ciągu 3, 4 lat.

W lesie karbońskim żyły olbrzymich rozmiarów zwierzęta: pająki (mające ok. 35 cm długości), ślimaki, skorpiony, ważki (osiągające długość ok. 80 cm), jaszczurki. Niektóre zwierzęta, np. ważki, były mięsożerne. Żywiły się mniejszymi owadami. Inne zaś odżywiły się małymi roślinkami lub szczątkami organicznymi.
Stare lub połamane (np. przez ulewy) rośliny rozpoczynały proces rozkładania. Po kilku, kilkudziesięciu latach zamieniały się w podziemny torf.

Do naszych czasów, torf już dawno zdążył skamienieć. Dziś znany jest, jako węgiel kamienny. Po łacinie węgiel to Carboneum, a więc od tego słowa pochodzi nazwa okresu paleozoicznego – „karbon”, jak również nazwa tego lasu – „karboński”.

Ta wycieczka dużo nas nauczyła i zaciekawiła. Mamy nadzieję, że te przeżycia długo zostaną w naszej pamięci.

Monika Czech
Klasa I c 
Nowy film o G13 Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 27 marca 2012 19:26
Nowy filmik

Zapraszamy do przeglądania  najnowszego filmiku o szkole :-)Film znajduje się

TUTAJ

Poprawiony: wtorek, 27 marca 2012 19:42
 
Mistrzynie Katowic w siatce! Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 27 marca 2012 15:10
Mistrzynie Katowice w siatce!

Reprezentacja dziewcząt Gimnazjum nr 13 im.Huberta Jerzego Wagnera w Katowicach w imponującym stylu wywalczyła tytuł Mistrza Katowic w
rozgrywkach Miejskiej Gimnazjady Młodzieży Szkolnej. Nasza drużyna spisała się znakomicie.
W całym cyklu rozgrywek o Mistrzostwo Katowic wygrała wszystkie mecze, tracąc tylko dwa sety. W Turnieju Finałowym rozegranym w dniu
21.03.2012r. w hali  MOS Katowice  z udziałem 4 drużyn wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach nasze dziewczęta najpierw dziewczęta
pokonały drużynę z Gimnazjum nr 18 (2:0), a następnie zwyciężyły reprezentację Gimnazjum nr 4 (2:1).

Nasza reprezentacja po raz drugi w historii  Gimnazjum nr 13  stanęła w tych rozgrywkach na najwyższym podium. Warto podkreślić, że trzon reprezentacji tworzyły zawodniczki z klasy II a, co rokuje nadzieje, że w przyszłym roku dziewczęta obronią tytuł. Teraz drużyna dziewcząt będzie reprezentowała miasto Katowice w
rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim.

Skład zespołu: Joanna Słomiany (kapitan drużyny), Aleksandra Szyma, Aleksandra Nowosielska, Aleksandra Botwina, Justyna Prochownik,
Agnieszka Sendecka, Ewelina Kutaś, Karolina Operchalska, Weronika Grabosz, Klaudia Gabrysiak, Sandra Friedrich (libero). We wcześniejszych
rozgrywkach uczestniczyły również Justyna Swędrowska, Kinga Zegadło i  Natalia Kowalik.

Trenerem drużyny jest Krzysztof Nowosielski.

Galeria z wydarzenia znajduje się TUTAJ.


Poprawiony: wtorek, 27 marca 2012 19:36
 
Trzymaj Formę! Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 13 marca 2012 20:16
SZKOLNY TURNIEJ PROZDROWOTNY „TRZYMAJ FORMĘ!”

Dnia 13 marca odbył się po raz kolejny Szkolny Turniej Prozdrowotny „TRZYMAJ FORMĘ!”. Wzięły w nim udział reprezentacje prawie wszystkich klas. Pierwsza część turnieju – test wiedzy - została przeprowadzona 9 marca. Przedstawiciele klas rozwiązywali test dotyczący zdrowego stylu życia, prawidłowego żywienia i diety. Punkty uzyskane
z tego testu zostały wliczone do całej punktacji każdej z klas.

WYNIKI TESTU WIEDZY:
Kl. I A – Aleksandra Paluch – 13 p., Oliwia Tomczok –9 p.
Kl. I B – Agnieszka Krage – 10 p., Kamil Warych – 10 p.
Kl. I C – Monika Czech – 20 p. , Natalia Gąsior – 14 p.
Kl. I D – Magdalena Pierściecka – 13 p., Robert Przybysławski – 10 p.

Kl. II A – Ewelina Kutaś - 12 p., Katarzyna Markowicz – 12 p.
Kl. II B – Wojciech Chabiński – 15 p., Piotr Giergiew – 14 p.
Kl. II C – Adam Howaniec - 18 p., Jakub Mastelarczuk – 15 p.
Kl. II D – 0 p.
Kl. II E – Dawid Libront – 7 p., Adam Sikora – 6 p.

Kl. III A – Aleksandra Dąbrowska – 12 p., Kamil Relidzyński – 12 p.
Kl. III B – Katarzyna Wdowiarska – 19 p., Magdalena Krawczyk – 18 p.
Kl. III C – Brajan Glinowiecki – 16 p., Paweł Rudy – 16 p.
Kl. III D – 0 p.
Kl. III E – Damian Jarząb – 18 p., Kamil Gola – 17 p.

W drugiej części turnieju, który odbył się 13 marca prezentowały się klasy I, II i III. Do tej części turnieju nie przystąpiły klasy II A, II B i III D. Reprezentacje klas przedstawiały kolejno: plakat promujący zdrowy styl życia, przepis i potrawę dietetyczną, scenkę lub piosenkę prozdrowotną, a następnie zmierzyły się w konkurencjach sportowych. Większość klas solidnie przygotowała się do turnieju, prezentując ciekawe plakaty, potrawy i scenki/piosenki, które wzbudziły dużo emocji. Poziom turnieju był wysoki i dość wyrównany.

Każda z klas przedstawiła ładne i oryginalnie zaprojektowane plakaty, z których najwyżej ocenione zostały plakaty wykonane przez uczniów z klas II C i III A. W drugim etapie uczniowie prezentowali potrawę dietetyczną i przepis na nią, a następnie odbyła się ich degustacja. Przygotowane przez uczniów potrawy były smaczne i dość oryginalne. Na szczególne wyróżnienie zasługują potrawy przygotowane przez klasy: I A, II E, III A, III B i III E.

Scenki i piosenki również były bardzo ciekawie przygotowane i na wysokim poziomie. Uczniowie wykazali się dużym talentem i pomysłowością. W kategorii scenka/piosenka wyróżnić należy reprezentacje klas: I A, I C, II E, III A i III C, których występy wzbudziły ogromne zainteresowanie i uznanie, dzięki czemu uzyskały maksymalną ilość punktów. Niestety w konkurencjach sprawnościowych przedstawiciele poszczególnych klas nie wypadli najlepiej i żadna z klas nie uzyskała maksymalnej  ilości punktów. W tej kategorii najwięcej punktów zdobyły reprezentacje z klasy I A i I C.

Konkurencje oceniała komisja w składzie: Pani Żaneta Foryt, Pani higienistka Halina Kurpanik, Pani Joanna Zakrzewska i pani Agnieszka Kubiczek. Turniej przygotowały, prowadziły i nad wszystkim czuwały Panie Joanna Serwa i Żaneta Foryt.

Najlepszą z klas w całym Turnieju „TRZYMAJ FORMĘ!” okazała się klasa I C, drugie miejsce zajęła klasa I A, a miejsce trzecie – klasa III A.

Wszystkim uczestnikom Turnieju „TRZYMAJ FORMĘ” należą się szczególne podziękowania za to, że mimo dnia wolnego od zajęć lekcyjnych przyszli, by reprezentować swoje klasy, a zwycięzcom gratulujemy!!! Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w terminie późniejszym na wspólnym apelu.

Galeria znajduje się TUTAJ. Zapraszamy!

Joanna Serwa 
APEL PODSUMOWUJĄCY I SEMESTR Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 13 marca 2012 20:02
APEL PODSUMOWUJĄCY I SEMESTR

    W środę 29 lutego odbył się apel podsumowujący Ii semestr roku szkolnego 2011/2012. Apel składał się z 4 części. Rozpoczęła go pani v-ce dyrektor Joanna Kusz – Drozdowska, a prowadziła opiekunka Samorządu Uczniowskiego pani Joanna Serwa. Nad całością od strony technicznej czuwał pan Rafał Zawiślak.

    Apel rozpoczęła prezentacja wyników klasyfikacji za I semestr, którą opracowała pani Anna Bystroń - Piwowarska. Następnie pani Joanna Serwa podsumowała najciekawsze wydarzenia i konkursy przeprowadzone w I semestrze oraz wyniki współzawodnictwa klas, czyli tzw. "Ligę klas", a następnie Pani dyrektor i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nagrody i dyplomy zwycięskim klasom. Dyplomy, symboliczne medale i nagrody otrzymali też nauczyciele wybrani przez uczniów w Konkursie na najsmerfniejszego belfra, czyli panie Ewa Zielińska, Joanna Serwa i panowie  Rafał Zawiślak i Przemysław Halapacz.
   
    Kolejną częścią apelu była prezentacja zdjęć z pobytu naszych uczniów w zaprzyjaźnionej szkole w Manncheim w Niemczech, gdzie mieli oni okazję poznać kolegów i ich szkołę oraz zwiedzić ciekawsze miejscowości. Na zakończenie przedstawione zostało to, co zawsze wzbudza najwięcej emocji, czyli prezentacja zdjęć z najciekawszych imprez i wydarzeń minionego semestru przygotowana przez pana Rafała Zawiślaka. Tak było i tym razem, często słychać było okrzyki i wybuchy śmiechu.

    Po wszystkich prezentacjach Pani Joanna Serwa przypomniała jeszcze o Szkolnym Turnieju Prozdrowotnym „Trzymaj formę”, konkursach i innych wydarzeniach, które odbędą się w marcu i na tym zakończył się apel.

Galeria z wydarzenia znajduje się TUTAJ. Zapraszamy!

Joanna Serwa


 
«pierwszapoprzednia111112113114115116117118119120następnaostatnia»

Strona 116 z 127

Joomla 1.5 themes, hosting company.

Sondy

Ostatnie wakacje spędziłem/am
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 

Biuletyn Informacji Publicznej

bip.jpg